Преподобний Кукша ОДЕСЬКИЙ: ЖИТТЯ, ДИВА, МОЛИТВИ

29 вересня 1994, митрополит Одеський і Ізмаїльський Агафангел звершив набуття мощей відомого всьому православному світу старця Кукші Одеського. Пропонуємо увазі читачів короткий житєпис преподобного Кукші, 10 історій скоєних ним чудес, а також молитви і тропарі, йому присвячені.

Схиігумен Кукша народився в 1874 році в селі Гарбузінка Херсонської губернії (нині Миколаївська область) в благочестивій селянській родині Кирила і Харитини Величко. У них було четверо дітей: Феодор, Косьма (майбутній отець Кукша), Іоанн і Марія.

Мати преподобного в юності мріяла бути черницею, але батьки благословили її на заміжжя. Вона ж молилася Богу, щоб хто-небудь з її дітей уподобиав працювати у чернечому чині.

Косьма з молодих років любив тишу і усамітнення, мав велике співчуття до людей. Був у нього двоюрідний брат, що мав духа нечистого. Косьма поїхав з ним до одного старця, що виганяє бісів. Старець зцілив юнака, а Косьмі сказав: «За те тільки, що ти привіз його до мене, ворог буде мстити тобі - ти будеш гонимий все життя».

У віці 20 років Косьма вперше відправився паломником в Святий Град Єрусалим разом зі своїми односельцями, а на зворотному шляху відвідав Святу Гору Афон. Тут душа молодої людини розпалилася бажанням служити Богу в ангельському образі. Але перед тим він повернувся додому за батьківським благословенням.

Приїхавши в Росію, Косьма відвідав київського чудотворця Йону, відомого своєю прозорливістю. Благословляючи юнака, старець торкнувся його голови хрестом і несподівано сказав: «Благословляю тебе в монастир! Будеш жити на Афоні! »

Кирило Величко не відразу погодився відпустити сина в монастир. А мати отця, отримавши дозвіл чоловіка, з великою радістю благословила своє чадо Казанської іконою Божої Матері, з якої святий не розлучався все своє життя, і яка була покладена йому в труну після смерті.

Так в 1896 році Косма прибув на Афон і став послушником в Русский Свято-Пантелеїмонів монастир.

Через рік ігумен благословив його з матір'ю знову відвідати Єрусалим. Тут з Косьмою відбулися дві чудових події, що послужили знаменнями його майбутнього.

В Єрусалимі є Сілоамская купіль. Існує звичай занурюватися в це джерело всім прочанам, особливо безплідним жінкам, і за переказами, яка перша встигне зануритися у воду, буде мати дитя.

Косьма з матір'ю теж ходив занурюватися в Сілоамская купіль. Сталося так, що в напівтемряві зведень хтось штовхнув його зі сходів, і він несподівано впав першим в воду прямо в одязі. Жінки з жалем закричали, що першим в воду занурився юнак. Але це було знаменням зверху, що у ботця Кукши буде багато духовних чад. Він завжди говорив: «У мене тисяча духовних чад».

Друге знамення сталося в Віфлеємі. Вклонившись місцю народження Христа-Богонемовляти, паломники стали просити охоронця дозволити їм взяти святої оливи з лампад, але той виявився жорстоким і непоступливим. Раптом одна лампада чудесним чином перекинулася на Косьму, обливши весь його костюм. Люди оточили юнака і руками збирали з нього святе масло. Так Господь показав, що через отця Кукшу безліч людей буде отримувати Божественну благодать.

Через рік після приїзду з Єрусалиму на Афон він отримав благословення ще раз побувати у Святому Граді і нести послух біля Гробу Господнього.

Після повернення на Афон 28 березня 1902 року послушник Косьма був пострижений в рясофор з ім'ям Костянтин, а 23 березня 1905 року, - в чернецтво і названий Ксенофонтом. Його духовним батьком став старець-подвижник Мелхиседек, який трудився відлюдником і був ченцем високого духовного життя.

У 1912-1913 роках через негаразди на Афонській Горі грецька влада побажала виїзду з Афона багатьох російських ченців, в тому числі і майбутнього святого. «Так Богу завгодно, щоб ти жив в Росії, там теж треба рятувати людей», - сказав йому його духовний батько.

Так афонський монах Ксенофонт виявився насельником Києво-Печерської Лаври. Тут 3 травня 1934 року був висвячений у сан ієромонаха.

Отець дуже хотів прийняти велику схиму, але по молодості років йому відмовляли в його бажанні. Якось, перебираючи мощі в Дальніх Печерах, преподобний почав благати до святого схимника Силуана ​​про те, щоб прийняти схиму. І ось в 56-річному віці отець Ксенофонт несподівано важко захворів - як думали всі, безнадійно. Вмираючого постригли у велику схиму і нарекли йому ім'я на честь священномученика Кукші Печерського. Незабаром після постригу отець Кукша став одужувати, а потім і зовсім видужав.

Це були роки жорстоких гонінь на Православну Церкву. Коли Лаври торкнулася хвиля Самосвятський розколів, отець Кукша був прикладом для інших в синівській вірності канонам Матері-Церкви.

Одного разу з Полтави в Києво-Печерську Лавру прибув її колишній насельник митрополит Серафим, який бажав перед смертю відвідати улюблену обитель і попрощатися з нею. Коли отець Кукша підійшов до нього за благословенням, митрополит вигукнув: «О, старець, тобі давно в цих печерах місце уготовано!»

З 1938 року для отця почався важкий десятирічний сповідницький подвиг. Його як «служителя культу» засуджують до п'яти років таборів в місті Вильва Молотовську області, а після відбуття цього терміну - до п'яти років заслання. Так у віці 63-х років отець Кукша був посланий на виснажливі лісоповальні роботи. Працювали по 14 годин на добу, отримуючи дуже мізерну і погану їжу.

У той час в Києві проживав єпископ Антоній, який добре знав отця Кукшу і цінував за його чесноти. Одного разу Владика під виглядом сухарів зміг передати в табір преподобному 100 частинок сухих Дарів, щоб отець Ними причащався. Але хіба міг він один споживати Святі Дари, коли багато священиків, монахів і монахинь, довгі роки перебуваючи в ув'язненні, були позбавлені цієї втіхи?

Під великим секретом всі вони були сповіщені, і в призначений день увязненні-священики в єпитрахиллю, зроблених з рушників, по дорозі на роботу непомітно від конвою швидко позбавляли від гріхів ченців і черниць і вказували, де заховані частинки Святих Дарів. Так одного ранку в таборі причастилися 100 чоловік. Для багатьох це було останнє Причастя в їх багатостраждальному житті...

У таборі з отцем сталася ще одна чудова подія. На Великдень отець Кукша, слабкий і голодний, ішов вздовж колючого дроту, за яким кухарі носили лпідноси з пирогами для охорони. Над ними літали ворони. Преподобний почав благати: «Ворон, ворон, ти годував пророка Іллю в пустелі, принеси і мені шматочок пирога!» І раптом почув над головою «кар-р-р!» - І до його ніг впав пиріг з м'ясом. Це ворон стягнув його з дека у кухаря. Батюшка підняв пиріг зі снігу, зі сльозами подякував Богові та втамував свій голод.

У 1948 році, після закінчення ув'язнення і заслання, отець Кукша повернувся в Києво-Печерську Лавру і був з великою радістю прийнятий братією. Загартований в горнилі страждань, отець почав нести тут подвиг старчества, опікуючись безлічю віруючих людей. За це КГБісти наказали духовній владі перевести старця з Києва кудись подалі, в глухе місце.

У 1953 році отця Кукшу перевели в Свято-Успенську Почаївську Лавру. Тут він був призначений на послух кіотного біля чудотворної Почаївської ікони Пресвятої Богородиці, а також протягом трьох років служив ранню літургію в печерному храмі і сповідав людей.

Одного разу, коли він стояв біля чудотворної ікони Божої Матері, у нього на нозі лопнула вена. Налився повний чобіт крові. Оглянути хвору ногу прийшов знаменитий своїми чудотворними зціленнями ігумен Йосип (в схимі Амфілохій, нині канонізований). Діагноз був невтішним: «Збирайся, отче, додому», тобто Помирати.

Всі ченці і миряни гаряче зі сльозами молилися до Матері Божої про дарування здоров'я для дорогого і улюного старця. Через тиждень ігумен Йосип знову прийшов до отця Кукша і, побачивши майже зажівшу рану, та в подиві вигукнув: «вимолити чада духовні!»

Духовна дочка отця розповідала, що одного разу, під час звершення Божественної Літургії отцем Кукшею, вона бачила біля вівтаря печерного храму благоліпного чоловіка, що служив йому. Коли вона повідомила про це отцеві Кукші, той сказав, що це був преподобний Іов Почаївський, який завжди служить разом з ним, і строго наказав нікому не відкривати цієї таємниці до самої його смерті.

Так протікало життя старця в Почаївській обителі, але ворог роду людського і тут спорудив гоніння на нього, і щоб убезпечити отця від нападів з боку ненависників, єпископ Чернівецький Євменій в 1957 році переклав його в Свято-Іоанно-Богословський монастир села Хрещатик Чернівецької єпархії. Роки життя тут були тихими і спокійними для отця Кукши. Але в 1960 році сюди переселили монахинь з розформованого Чернівецького жіночого монастиря.

Після цих подій отець Кукша переїхав в Одеський Свято-Успенський Патріарший монастир, який став останнім берегом в його поневіряннях. Тут основним послухом старця стала сповідь. Причащався він кожен день, дуже любив ранню літургію. Казав: «Рання літургія - для подвижників, пізня - для Постників».

Багатьом запам'яталося, як під час обіду отець Кукша брав в руки невеликий портрет Святійшого Патріарха Алексія I, що стояв на столі в рамочці і цілував його промовляючи: «Ми зі Святішим чай п'ємо». Слова його виявилися пророчими.

Приїжджаючи до Одеси на свою дачу, Патріарх Алексій I завжди запрошував до себе отця Кукшу на чашку чаю, любив розмовляти з ним, цікавився, як було на Афоні і в Єрусалимі в старі часи.

Святий Кукша став хрещеним при чернечому постригу Блаженнішого митрополита Київського і Всієї України Володимира (Сабодана).

Духовним чадам отець говорив: «Матір Божа хоче взяти мене до себе, але моліться - і Кукша буде жити 111 років! А то 90 років - і Кукши нема, візьмуть лопатки і закопають».

Восени 1964 він захворів: в нападі злості келейник Микола в жовтні місяці в 1-й годині ночі вигнав отця Кукшу роздягненим з келії. У темряві старець впав в яму, пошкодивши ногу, і так пролежав до ранку, поки його не виявили братія. Старець захворів двостороннім запаленням легенів. Незважаючи на старання близьких, він так і не оговтався від хвороби.

Блаженний подвижник передбачав обставини і час своєї смерті. За кілька миттєвостей до смерті старець сказав: «спинився час» і дуже спокійно відійшов до Господа.

Влада, боячись великого збігу народу, розпорядилися не брати телеграм з Одеси із сповіщенням про смерть отця Кукші, вимагали зробити поховання на його батьківщині. Але намісник монастиря, який урозумлений Богом, мудро відповів: «У ченця батьківщина - монастир».

Місце поховання преподобноісповедніка Кукши Одеського
Місце поховання преподобноісповедніка Кукши Одеського

Після блаженної смерті старця свідченням його святості з'явилися чудеса, які відбулися на могилі преподобного, і 29 вересня 1994 року правлячий архієрей, митрополит Одеський і Ізмаїльський Агафангел, скоїв набуття мощей старця, а 22 жовтня того ж року було скоєно його прославлення в числі преподобних.

Ще за життя святий Кукша заповідав усім приходити до нього на могилку зі своїми скорботами, обіцяючи клопотатися за всіх перед Богом.

Сьогодні мощі преподобного Кукші спочивають в Одеському Свято-Успенському монастирі, за заповітом святого виділяючи благодатну допомогу всім, хто з вірою до нього звертається.

ДИВА ПРЕПОДОБНОГО КУКШІ

Пропонуємо вашій увазі підбірку з десяти коротких історій, що підтверджують благодатну допомогу за молитвами до преподобного Кукші. Перші 5 чудес старець явив під час свого земного життя, інші - за молитвами до нього після свого блаженного відходу до Господа.

Історія 1. «Якщо ти даси обітницю Богу змінити своє життя і будеш ходити в храм, то дочка твоя буде здорова»

Одне з перших чудес, явлених преподобним Кукшею, відбулося ще в ув'язненні. Господь відкрив старцеві, що у одного з охоронців будинку захворіла донька. «Чадо моє, візьми відпустку, їдь додому, тебе відпустять. У тебе вдома захворіла дочка», - наказував йому святий. Той не повірив, що його можуть відпустити: «Влітку не відпустять», - сказав він. Охоронець пішов, а старець молився за нього і за його хвору доньку. Не минуло й години, як той повернувся, кажучи, що прийшла термінова телеграма, в якій повідомлялося, що дочка сильно захворіла, і начальство відпускає його з'їздити додому. «Помолися, отче, за неї, - попросив він, - адже вона у мене одна, Ганною звуть». Старець відповів: «Якщо ти даси обітницю Богу змінити своє життя і будеш ходити в храм, то дочка твоя буде здорова». Той заплакав, як дитя, і дав обітницю. За молитвами преподобного дівчинка отримала зцілення.

Історія 2. 102-річний учень преподобного Кукші

В Іоанно-Предтеченському монастирі міста Кунгура в березні 2014 року прийняв постриг у велику схиму з ім'ям преподобного Кукші Одеського 102-річний чернець Никон. У роки Великої Вітчизняної Війни він служив мінометником, був важко поранений в руку осколком, який так і не вдалося витягти. Згодом осколок став викликати нестерпні болі, і тоді Никон поїхав до свого духівника. Преподобний Кукша раптово відправив його зрубати на дрова суху липу. Знемагаючи від болю, Никон за послухавшись пішов рубати дерево. І після перших ударів сокирою осколок раптово сам вискочив з руки, а чернець отримав зцілення.

Історія 3. «Повна келія бісів, і всі біжать юрбою в двері!!!»

Один молодий послушник, не розуміючи, навіщо отець щовечора окроплює свою келію святою водою, якось запитав його: «Отче, навіщо вам це  треба окропляти? Що воно дає? »Минуло три дні. Отець Кукша зайшов до послушника в келію і на очах у нього почав окропляти її святою водою. Згодом монах розповідав: «І раптом я таке побачив, таке побачив! Повна келія бісів, і всі біжать юрбою в двері, та не встигають, вивалюються один через одного ... » окропивши келію, старець запитав: «Ну що, бачив, що воно дає?»

Історія 4. Сила милостині

Старець надавав великого значення милостині. Його духовна дочка попросила у когось книжку з акафистом, хотіла переписати собі. У храмі вона поклала книжечку біля свічкового ящика, де продавав свічки її знайомий чернець Тадей, а сама пішла до помазуванням єлеєм. Коли вона повернулася, виявила, що книжки немає. Жінка стала сумувати, адже книжка була чужа, і зі своєю бідою звернулася до отця Кукші. «Не сумуй, проси, щоб Господь прийняв це як милостиню. А ворог милостині не любить, він все поверне, поверне », - такою була відповідь отця. На другий день увечері книжка лежала на тому ж місці, де її поклали. Батько Тадей розповів: «Ось, принесли люди, сказали, що знайшли в трамваї цю книжку. І не знали, куди подіти, думали-думали і вирішили в монастир здати. Прийшли в монастир і поклали на те саме місце, де вона і була».

Історія 5. Підказка для вченого

Один раз до преподобного приїхав відомий вчений, у якого була якась нерозв'язна задача в його науковій роботі. У бесіді з ним отець Кукша своїми простими словами навів його на думку про правильне рішення питання. Вчений, вийшовши з келії, в радісному подиві розповідав, як невчений старець допоміг йому відкрити секрет його наукових пошуків.

Історія 6. «Терпи і молись, твій чоловік буде християнином!»

До старця часто приїжджала його духовна дочка Олена. Вона була науковцем-хіміком, а чоловік її - гірським інженером, великим фахівцем по гірських породах. Вона дуже сумувала пчерез те, що чоловік не хрещений і навіть хотіла розійтися з ним, але старець звелів їй: «Терпи і молись, твій чоловік буде християнином!» Вже після смерті старця вона поїхала в Псково-Печерську обитель і вмовила чоловіка провести її туди . У Печерському монастирі є Богом бзбудовані печери, де ховають померлих ченців. Олена запропонувала чоловікові подивитися на труни, які тут за звичаєм не закопують, а ставлять одину на іншу в печерах, в яких виразно відчувається благодать Божа. Коли чоловік Олени побачив склепіння печер, він, як гірський інженер, був вражений тим, що сипучий піщаник століттями не обсипається, тримається як камінь, і обвалів не відбувається. Таке явне чудо справило на нього сильне враження. Благодать Божа торкнулася його серця. Він побажав негайно охреститися, а потім одружився з дружиною і по-дитячому був відданий Богу і духовному отцю.

Історія 7. «Раптом я побачив преподобного Кукшу, який, наблизившись, поклав мені руку на лоб...»

Вихованець Одеської духовної семінарії Олександр захворів на запалення легенів у важкій формі. Температура піднялася до 39,9 градусів. І фельдшер семінарії, і всі хто  жив з ним в кімнаті були в тривозі за нього. У ніч на 12 грудня 1994 року, коли Олександр впав у забуття, вони викликали швидку. Хворий, перебуваючи в нестямі, вголос закликав ім'я преподобного Кукші. Раптом він замовк і на час здався мертвим. Перелякані цим друзі стали трясти його, кликаючи по імені. Раптово Олександр прийшов в себе і піднявся з ліжка. На подив усіх він виглядав абсолютно здоровим. Поміряли температуру - градусник показав 36,6 °. Тоді його запитали про таку раптову зміні його стану. Олександр розповів, що, коли йому було вкрай важко і з'явилося відчуття, що життя його покидає, він побачив преподобного Кукшу, який, наблизившись, поклав йому руку на чоло. Раптово він відчув сильний прилив благодатної сили, яка пройшла тричі від голови до ніг. Тоді він відчув, що хтось його трясе і кличе на ім'я. Прокинувшись, він відчув себе зціленим. Приїхавші незабаром лікарі знайшли його здоровим.

Рака з мощами преподобноісповіденника Кукші Одеського
Рака з мощами преподобноісповіденника Кукші Одеського

Історія 8. Жінка не знала, що за життя святий Кукша теж страждав хворобою ніг

Одна жінка, важко страждала хворобою ніг - тромбофлебітом, приїхала з Москви в Свято-Успенський Одеський монастир помолитися преподобному Кукші. Тяжко боліли ноги, вени розпухли, і вона, абсолютно знесилена, припала до раку зі святими мощами та прошепотіла: «Преподобний отче Кукша, допоможи!» І тільки в Москві, зійшовши з поїзда на перон і побігши назустріч синові, вона зрозуміла, що видужала: пухлина зникла, вени стали нормальними, біль пройшла. Тоді ця жінка ще не знала про життя преподобного Кукші, який за свого життя теж страждав хворобою ніг.

Навесні 1996 року розповідь про це зцілення дізналася одна співоча Свято-Нікольського храму міста Пушкіно Московської області. Через кілька днів після почутого до неї зайшла сусідка в страшному горі: у чоловіка гангрена ніг, ампутація неминуча. Співоча розповіла їй про преподобного Кукшу та його особливу ​​милість до стражденних хворобою ніг. Негайно був відслужений в храмі молебень преподобному. Тим часом хворого перевезли на операцію в Москву. Все вже було готове до ампутації, але лікарі помітили, що кровообіг став відновлюватися. «Вас врятувало диво», - так сказали хворому лікарі, які, звичайно ж, нічого не знали ні про відслужену молебінь, ні про швидкого помічника і чудотворця преподобного Кукшу. 

Історія 9. Чудо зцілення хворої дитини

Через кілька днів після прославлення преподобного Кукші одна раба Божа поділилася своєю радістю. У неї хворіла дитина, кілька днів у неї була дуже висока температура, і батьки вже не знали, чим їй можна було допомогти. Ця жінка була на прославлянні преподобного і отримала частки одягу і труни. Дома її зустріли з докорами, що дитина хвора, а матері немає. Вона відразу пішла до сина і, помолившись, приклала частки одежі і труни до його голові. Дитина заснула і на наступний день прокинулася абсолютно здоровою.

Історія 10. Воскресіння померлої дівчинки

За молитовном заступництвом преподобного Кукші Господь воскресив з мертвих немовля. В Одесі, в одній православній родині, в ніч з 7 на 8 січня 1996 року раптово захворіла дворічна Ксенія. Температура різко піднялася вище 39 градусів і продовжувала зростати. Дівчинку почало кидати в жар. Бабуся Ксенії, лікар за професією, бачачи її вкрай важкий стан, попросила свою дочку - мати дівчинки - викликати швидку. Поки вона говорила по телефону, Ксенія раптово затихла. Бабуся почала оглядати внучку: серце її не билося - життя залишило дівчинку. «Швидку не треба, вже пізно...», - сказала вона дочці. У розпачі мати дитини встала на коліна перед іконами і почала слізно молитися: «Господи, візьми мою душу, а її душу залиш!» Після довгої молитви вона згадала, що восени 1994 року в Свято-Успенському Одеському монастирі їй дали частки одежі і труни преподобного Кукші. Закликавши ім'я святого, мати взяла ці частинки і приклала до чола померлої дівчинки. Раптом Ксенія глибоко зітхнула - життя повернулося до неї. Коли дівчинка остаточно прийшла в себе, то, показавши рукою на ікону преподобного, попросила матір: «Дай мені Кукшу...». Прибулий лікар, оглянувши дівчинку, сказав, що ніяких підстав для виклику швидкої він не знайшов. У родині цей день називають другим днем ​​народження Ксенії.

МОЛИТВА І ТРОПАРІ

Преподобноісповідник Кукша Одеський
Преподобноісповідник Кукша Одеський

Молитва

О преподобний і богоносний отче наш Кукша, обителі Успіння Божої Матері похвало, богоспасаємаго граду Одеси незівялому кольорі, лагідний пастирю Христов і великий за нас молитовнику, старанно до тебе припадаємо і з покірним сердцем просимо: не відніми покрову свого від обителі нашої, що в ній подвигом добрим трудився єси. Будь помічником благим всім благочестивим що живуть і добре струджені в ній. О добрий наш пастирю і богомудрий наставнику, преподобний отче Кукша, зглянься милостиво на стоячих перед тобою людей, розчулено молимось і просимо від тебе допомоги і заступництва.

Пом'яни всіх, віру і любов до тебе маючих, ім'я твоє молитовно просячих і на поклоніння мощям твоїм святим приходячих, і всі бо 

благі прохання їх милостиво виконай, осіяючи їх своїм святоотчеським твоїм благословенням. Боронь, святий отче, від усякого наклепу ворога Церкви нашої святої, місто це, обитель і землю нашу, і не залиш заступанням твоїм нас немічних, гріхами і скорботами багатьма обтяжених. 

Осіяй, преблаженний, розум наш світлом лиця Божого, зміцни благодаттю Господньою життя наші, та в Законі Христовому утвердившихся, натхненно шляхом заповідей святих іти. Осіяй твоїм благословенням нас і всіх в скорботах сущих, хворобами душевними і тілесними одержимих, зцілення, втіху і позбавлення даруй. Над усіма ж цими випроси і нам понад дух лагідності і смиренності, дух терпіння і покаяння, відступивших від православної віри і згубними ересі і розколу засліпленими надоум, у темряві невіри блукаючим світлом істинного богопізнання просвіти, чвар і негараздів угамування, умоли Господа Бога і Пресвяту Богородицю дарувати нам тихе і безгрешне житя.

Поминай нас, недостойних, біля престолу Вседержителя, випроси мирну християнську смерть і сподоби нас поміччю твоєю вічне спасіння отримати і Царство Небесне унаследувати, та дякуємо велінню щедрсті і невимовної милості Отця і Сина і Святого Духа, в Троїце поклоняємого Бога, і твоє батьківське заступництво у віки віків. Амінь.

Тропар, глас 4:

Від юності світ суемудренний і лукавий залишив єси, божественною зверхньо просвітився благодаттю, преподобний, багатьом терпінням в часі життя подвиг здійснив єси, темже істочаеші чудес благодать всім, з вірою що приходять до раки мощей твоїх, Кукша преблаженний отче наш.

Кондак, глас 8:

Подвижника благочестя вправного, нового сповідника віри батьківської преподобнаго Кукшу вірно еси утішимо, яко пастиря істинного, старця благостнаго, ченців наставника, утішителя малодушних, цілителя недужих, і після смерті показующого світлість житія свого. І сьогодні в пам'ять його прийшовши, радісно воскличемо: яко ми маємо відвагу до Бога, різноманітних нас визволи при важких обставинах, щоб ми взивали до тебе: радуйся, твердження людям православним.

Матеріал підготовлений працями братії Одеського Свято-Успенського монастиря, духовних чад батюшки, одеського історика Олександра Яція, пермського журналіста В'ячеслава Дегтярнікова і Анни Шепіди.

29 вересня 2014 р

Інформація взято із ссайту - https://www.pravoslavie.ru/73964.html

Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати